1 Şubat 2019

Azıyla yetinemediğimiz tek şey aşktır

...
(Bu tür davranışlarım belki de çok önceden bir başkasıyla, ilk sevgilimle başlamıştı. İlk menekşe demetimi onun için almıştım; tam ona uzatırken çiçekler elimden kayıvermiş, o da farkında olmadan [?] üzerine basıp ezmişti.) İnsan gençken bu gibi küçük olaylar çok can sıkıcı olabiliyor.
Kuşkusuz genç değilim artık – bu da her şeyi daha da can sıkıcı, söylemeye gerek yok belki, daha da gülünç yapıyor. Tek fark, sözlerime kulak verin, işin içine aşk girdiğinde hiçbir şey, hiç kimse hiçbir durum o denli gülünç olamaz. Azıyla yetinemediğimiz tek şey aşktır. Ve yeterince veremediğimiz de odur.
Henry Miller, Uykusuzluk (Insomnia), Notos Kitap.

3 yorum:

  1. 'Pretty Woman' filmi vardır. Richard Gere, çok zengin bir işadamını, Julia Roberts yenice fahişe olmuş genç bir kadını oynar. Bir şekilde yolları kesişir, bir gecelik görüşme derken, Richard efendi bir hafta onunla kalmasını ve kız arkadaşı olarak toplantılarda, orada burada, şehirde kendisine arkadaşlık etmesini ister. Derken aşk oluverir aralarında. Richard şehirden ayrılacakken, "Ben sık sık şehre geliyorum, yine seni görebilir miyim? Sana bir ev tutayım, düzenli para vereyim, sende çalışmak zorunda kalmazsın," der. Julia kabul etmez... Görüntüleri, espri anlayışı, Julia'nın güzelliği, Richard'ın beyefendiliği ve en önemlisi birbirleri üzerinde yaptıktıkları değişikliklerle izlemesi çok keyifli bir filmdir. Canım sıkıldıkça izlerim arada. Filmin sonunda olan şey bana göre, aşkın azıyla yetinilememesi değildir. Aşk aşktır çünkü, azı çoğu, sağı solu olmaz.

    YanıtlaSil
  2. Kim bilir... belki de. Sen kendinden çok şey verdiğin zaman karşı taraftan azı gelince yetinememek hiç de abes değil. ama diğer taraftan da aşkta karşılık beklemeden hissedersin. akıp gider. belki kendimiz veremediğimizdendir. veriyoruz sandığımızdandır.

    YanıtlaSil

Yorumunuzda bir web sayfasına bağlantı vermek istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Yorumlarla ilgili notlar için buradaki sayfanın sonuna bakabilirsiniz.

Sayfa başına git