2 Haziran 2014

Çiçeği satmak

Şehirde bir çiçek satıcısı gördüğüm gün hayretler içinde kalmıştım. O güne dek çiçeklerin de satılabileceği aklımın ucundan geçmemişti. Kırk yıl da geçse geçeceği yoktu. Geldiğim yerde dağ bayır çiçekle doluydu çünkü. Yaz başında dağlardan ovaya doğru sepserin, insanın içini kıpırdatan esintiler, o dağ doruklarındaki çiçeklerin kokusunu getirirdi bize. Çocuktuk. Çiçeklerin kokusunu en çok biz hak ediyorduk. Ne esrarengiz çiçeklerdi onlar! Uçurumlarda açardı kimisi, kimisi de dağların doruklarında. Neden böyleydi? Neden bu çiçekler gözden o denli uzak yerlerde açarlardı? En erişilmez uçurumlarda, en çıkılamaz doruklarda ne işi vardı o çiçeklerin? Kimin için açarlardı? O güzellikleri kimse görmemeli miydi? Bu sorulmamıştı. Hiçbir zaman da sorulmayacaktı. Ve asla aklımıza gelmeyecekti bir yerlerde çiçeklerin satıldığı. Bir çiçek nasıl satılabilirdi?

Elbette çiçek dalında güzeldi. Birimizden birimizin aklına çiçekleri koparmak gelmemişti. Her bir çiçek ne kadar da mutluydu kendi kökünde! Biz çiçeklerin kokusuna, güzelliğine âşıktık. Biz dağ doruklarındaki esintilerle dans edip mest olan çiçeklere âşıktık. Rüzgârda sallanan çiçeklerin yanı başına oturup güzelliklerini izlemeyen insan ne bahtsız insandır!

Kafese konan bir kuşla dalından koparılan bir çiçeğin ne farkı vardır, söyler misiniz? Şehirde çiçeklerin satıldığını gördüğümde üzülmüştüm. O hale düşeceklerini hiç hesaba katmamıştım çünkü.

5 yorum:

 1. Ne güzel yazmışsın yine :)
  Çiçekler açtıkları yerde çok daha güzel görünüyorlar. Ama biz bayanlar yüzünden onlara rahat yok sanırım =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar merhaba sevgili blogdaşım. Teşekkür ederim. Özeleştirin güldürdü beni. :)

   Bu arada, sana hitap etmek için daha kısa bir adın yok mu? :))

   Sevgiler...

   Sil
  2. Çok uzun değil mi ? Sen de haklısın :D
   Seda diyebilirsin. Yada bir blog yazarı yorumlarıma cevap yazarken 4th diyor :) İstersen onu da kullanabilirsin :) Nasıl istersen yani :)

   Sil
  3. Evet, biraz uzun. :) 4th'u tercih etmem, onun yerine DTŞ derim daha iyi, ama yine de Seda en iyisi. :)

   Sağlıkla kal.

   Sil

Yorumunuzda bir web sayfasına bağlantı vermek istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Yorumlarla ilgili notlar için buradaki sayfanın sonuna bakabilirsiniz.

Sayfa başına git