25 Ağustos 2014

Çiçeğiniz solmasın, böceğiniz ölmesin

De Wikipedia
Geçen hafta bugün internette dolaşırken bu böceği görünce aklıma geliverdi, bir araştırayım dedim. Üç yıl önce tam da bugün yazmıştım, yıllarca adlarını merak edip durduğum üç şeyi, biri karahindiba, biri melek otu, biri de bu gördüğünüz böcek. O ikisinin adını o zamanlar öğrenmiştim. Bunu ise bir ara araştıracağım diye ertelemiştim, unutakalmışım. Aslında gördüğüm gün yazacaktım ama madem bir hafta kalmış, bari yıldönümünde yazayım dedim.

Bu arkadaşın bilimsel adı Pyrrhocoris apterus. Bu çok önemli bak, benim başıma çok geliyor, sizin de aklınızın bir köşesinde bulunsun, adını merak ettiğiniz, aradığınız çiçek-böcekti, ağaçtı, hayvandı varsa bilimsel adlarının izini sürmeye çalışın, çünkü onu buldunuz mu değil sadece Türkçe, dünyadaki bütün dillerdeki adını bulabilirsiniz. Ben bunu ararken şöyle bir yol izledim. Google'dan "Black-red bugs" (Kara-kırmızı böcekler) diye aradım, bunlardan birkaçının fotoğrafını buldum, sonra da o siteden bu siteye derken bilimsel adına rastladım, onu da Wikipedia'ya yazınca elimle koymuş gibi buldum. Türkçe adını bulmaksa daha zor oldu her zamanki gibi, ama yine de çok uğraştım diyemem. Alev tahtakurusu'ymuş adı. Anadolu'da halk arasında muhakkak farklı yöresel adları vardır ama sanırım çoğu yerde kırmızı böcek diyorlar. 

Bunları çocukluğumda çok severdim. Karıncalardan bile daha çok severdim. Neredeyse her gün görürdüm. Geçtiğimiz bahar gördüm en son, hâlâ var olmaları ne güzel şey. Hayvanların, bitkilerin varlıklarını sürdürmeleri onlardan çok bizim için bir şans. Bir hayvanı, bir bitkiyi canlı canlı görmekle fotoğraflardan görmek arasında dağlar kadar fark var. Bak, pek çok kez olduğu gibi yine hayıflandım işte, ressam olsaydım keşke! Bu böceğin güzel mi güzel bir resmini çizerdim.

Öğrenmek güzeldir. Merak ettiklerini öğrenmek daha da güzeldir.

19 yorum:

 1. Ben de ağaçlar ve kuşlar için arama yapıyorum, ama bulamıyorum maalesef. Detay arttıkça bulmak zorlanıyor. Keşke gerçekten kolay bir yolu olsa. Sizin bulabilmenize sevindim doğrusu. =)
  Merakınız tükenmesin e mi! İyi günler =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Avare Karınca. Aslında internette yeterince bilgi var da, bulmak mesele.
   Wikipedia'yı iyice bir kurcalamanı öneririm, ama İngilizcesini.
   Dileğine gönülden katılıyorum, merakımız tükenmesin.
   Sevgiler…

   Sil
  2. Ben bir kuş görmüştüm beyazımsı-griydi kanatları, gövdesi parlak sarı. Kanatlarıda da sarı şeritler vardı. Minikçe bir şeydi. Mesela bunu bulamadım =) Böyle şeyler işte. Ama olsun =)

   Sil
  3. Birds of Europe, List of European birds, Small birds gibi terimler deneyebilirsin.

   Sil
 2. Ben de bütün geceyi böceklerin familyalarını ve takımlarını öğrenmeye çalışarak geçirdim ve bu fotoğrafı görür görmez "Oha Homopter mi bu?" dedim ama değil, aslında Hemiptera takımından :)

  Böcekleri ben de çok severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Cessie. Eğlenceli bir gece olmuş olmalı. Umarım bir şeyler öğrenmişsindir.
   Sevgiler…

   Sil
 3. Ben böcekleri sevmiyorum. Bacakları falan..:/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Şenay, böcekleri sevmeye karıncalardan başlayabilirsin. Uğur böceklerinden de.
   Böcek familyasının kimi üyeleri çok şirin, kimileri de çok itici, senin de suçun değil aslında.
   Sevgiler…

   Sil
 4. Bir böcek sever hımm kulağa hoş geliyor diyemiyeceğim :) benim korkulu rüyam olur da kendileri...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ama hangi böcek? Çok efendi böcekler de var. :) Ve de unutulmamalıdır ki bal yapan arı da bir böcektir.
   Sevgiler…

   Sil
 5. Bal yapan arı bile bir böcek olsa, böceklere olan korkum geçmeyecek zannımca. Hayır, bende seviyorum ama çooook uzaktan, mesela ekrandan. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla, ben karıncaların kanaat önderi olarak bu konuda böceklerin tarafında olmak durumundayım. :) Madem arı da olmadı, o halde kelebeğin de bir böcek olduğunu hatırlatmak isterim. :)
   Sevgiler...

   Sil
  2. Kelebekten de bir o kadar korktuğumu itinayla belirtmek isterim. :)))

   Sil
  3. Ben de çok şaşırdığımı itinayla belirtmek isterim. :)

   Sil
 6. Güzel faydalı bir araştırma. Geçen seneki yazında bahsettiğin karahindiba çiçeğine çocuklar olarak üfleme çiçeği derdik. Hiç sormamıştık ama büyüklere adını. Merak iyi bir şey evet, daim olsun.

  Bu arada, böceğin renkleri ve şekilleri çok güzel, enterasan. Ne kadar düzgün, geometrik. Sanki bir lisan gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Aze, beğenmene sevindim. Küçük çaplı da olsa araştırmamın hem bana hem de insanlarla faydalı olmuş olması da ayrıca sevindirici. Bir bilgi de bir bilgidir Konfiçyüs'ün dediği gibi.
   Böceğin renk ve şekil uyumunu ben de çok seviyorum.
   Sevgiler…

   Sil
 7. Aaaaa biz de bir süredir bu böcekleri takip ediyoruz küçük oğlumla, ben de bu sebepten metak eder olmuştum bu böceği, ilk defa bu yaz gördüm ben ya da ilk defa dikkatimi çekti, pek sevmem böcek ailesini; ama oğlumun doğadaki canlıları sevmedini istiyorum, emeğine sağlık artık oğluma görünce böcek değil alev tahtakurusu diye ismini öğretebileceğim,
  Bir çocuğa böcek öğretmiş olacaksın ne mutlu sana :)
  Teşekkür ederiz
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin Şaziye. Çok sevindim. Böyle işe yaradığımı gördükçe çok mutlu oluyorum. :))
   Umarım doğasever bir çocuk yetiştirirsin.

   Sevgiler…

   Sil

Yorumunuzda bir web sayfasına bağlantı vermek istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Yorumlarla ilgili notlar için buradaki sayfanın sonuna bakabilirsiniz.

Sayfa başına git